Niniejszą monografię dedykujemy Profesorowi Marianowi Malickiemu z okazji jubileuszu Jego 70. urodzin oraz 40-lecia pracy naukowej. Do udziału w publikacji zostali zaproszeni zaprzyjaźnieni pracownicy z różnych ośrodków naukowych, a także współpracownicy z Katedry Polityki Społeczno-Gospodarczej i Europejskich Studiów Regionalnych, którą jubilat kierował przez 10 lat.
Problematyka (24) artykułów przygotowanych przez poszczególnych autorów pozwala wyróżnić kilka kierunków badań, w których również Jubilat rozwijał swoje zainteresowania. Pierwsza grupa zagadnień odnosi się do zrównoważonego rozwoju na poziomie makroekonomicznym. Problemy poruszone w tej części monografii dotyczą wybranych aspektów zrównoważonego rozwoju w wymiarze globalnym, międzynarodowym i krajowym. Autorzy opisywali m.in. kwestie:
istoty zrównoważonego rozwoju i możliwości jego realizacji,
uwarunkowań i celów zrównoważonego rozwoju,
instrumentów realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju,
zrównoważonego rozwoju w kontekście innowacyjności gospodarki,
ubóstwa energetycznego,
zastosowania metod wyceny ekonomicznej dla obszarów przyrodniczo cennych,
zrównoważonego rozwoju różnych sektorów gospodarki (w tym morskiej energetyki wiatrowej, infrastruktury transportowej).
Druga grupa zagadnień zawartych w monografii dotyczy zrównoważonego rozwoju na poziomie regionalnym. Tu poruszono m.in. kwestie teoretyczne zapewnienia zrównoważonego rozwoju regionów, czynników determinujących zrównoważony rozwój obszarów wiejskich oraz gospodarowania wodą na tych obszarach, roli samorządów w przezwyciężaniu barier rozwoju odnawialnych źródeł energii, szans i zagrożeń rozwoju energetyki odnawialnej w województwie zachodniopomorskim
Trzecia grupa zagadnień dotyczy zrównoważonego rozwoju na poziomie mikroekonomicznym. Ta część jest najbardziej urozmaicona, a poszczególne artykuły zawierają zarówno aspekty teoretyczne, jak i aplikacyjne zrównoważonego rozwoju.